تاریخچه فرش دستبافت

تاریخچه فرش دستبافت ، همواره انسان در طول تاریخ به دنبال وسایلی بوده تا حس آرامش و آسایش را برای او ایجاد کنند. فرش و محصولات نساجی جزئی از این وسایل محسوب می شوند. وجود یک فرش در منزل باعث زیبایی فضا می شود. در کنار این مسئله نشستن روی فرش باعث القای حس راحتی در افراد می گردد.

امروزه کشورهای زیادی در صنعت فرشبافی فعالیت می کنند که در این میان فرش ایرانی محبوبیت بالایی دارد.
یکی از مهم ترین محصولات صادراتی ایران، فرش است. کیفیت بالای فرش های دستبافت ایرانی در کنار رنگ ها و طرح های زیبای آن، باعث شده تا این نوع فرش در سراسر دنیا شهرت یابد. امروزه فرش دستبافت ایرانی به عنوان یک برند معروف در دنیا شناخته می شود. قدیمی ترین فرش دنیا متعلق به ایران است. در کاوش های باستان شناسی که در سیبری روسیه انجام شده، فرشی کشف شده که با نام پازیریک شناخته می شود. بر روی این فرش، آثاری از سربازان دوره هخامنشیان دیده می شود.


تاریخچه فرش دستباف :


بسیاری از محققین اعتقاد دارند که شکوفایی فرش دستباف در ایران مربوط به قرن های 16 و 17 میلادی می باشد. اگر چه قبل از آن هم فرش های گره دار بافته شده بود. آثاری از بافت فرش در دوران هخامنشیان وجود دارد. در دوره صفویان توجه زیادی به بافت فرش نمودند. توجه به هنرهای دستی در دوره صفویان باعث شد تا هنرمندان فرشباف آثار زیبایی از خود به جای بگذارند. در عصر قاجاریه، مشکلات اقتصادی باعث شد تا صنعت قالی بافی اهمیت خود را از دست بدهد. امروزه پیشرفت های زیادی در صنعت فرش روی داده است و فرش های دستبافت ایران به شهرت زیادی در جهان رسیده اند.

برخی از فرش های دستبافت دنیا در عین زیبایی، دارای قدمتی طولانی هستند.


فرش های دستبافت معروف و گرانبهای دنیا :


- فرش یا قالی پازیریک : دارای قدمتی 2500 ساله است و امروزه در موزه آرمیتاژ روسیه نگهداری می شود.
- فرش بهارستان که از آن با نام فرش بهار خسرو هم یاد می کنند، در زمان خسرو پرویز بافته شده است.
- قالی دستبافت عصر صفوی یک نمونه زیباست که در آن خلاقیت قالیبافان ایرانی دیده می شود.
- قالی چلسی یک قالی زیبا است که در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می شود.
- قالیچه اصفهان : این قالیچه در قرن 17 بافته شده است و در آن ترکیبی از رنگ های قرمز و آبی دیده می شود.
- قالیچه کوچک یوشاک مدالیون : این قالیچه در قرن 16 و در آناتولی ترکیه بافته شده است.
- قالیچه زیگلر محل : دقیق مشخص نیست که این قالیچه در چه زمانی بافته شده است. برخی از محققین اعتقاد دارند که این قالیچه در مناطق مرکزی ایران بافته شده است.
- قالی تبریز : فرش ها و قالی های بافته شده در تبریز از شهرت جهانی برخوردارند. این فرش ها در طرح ها و رنگ های متنوعی بافته می شوند. رنگ هایی که در قالی تبریز به کار رفته، بسیار پر رنگ هستند.