فرش آشپزخانه ، مهم ترین قسمت هر خانه آشپزخانه آن است. به آشپزخانه قلب خانه نیز گفته می شود. از این رو هنگام انتخاب فرش آشپزخانه باید دقت کافی داشته باشیم. امروزه اغلب برای کف آشپزخانه از کاشی و سرامیک استفاده می‌شود.

ولی چون آشپزخانه محل پخت و پز است و مکان شلوغی محسوب می شود. لازم است که همیشه تمیز بوده تا به سلامتی انسان آسیبی وارد نشود. برای جلوگیری از آلودگی بهتر است که روی سرامیک آشپزخانه فرش پهن کنید.


ویژگی های فرش آشپزخانه : 

ز آن جایی که آشپزخانه یک مکان پر رفت و آمد در خانه است و وسایل زیادی مثل یخچال، گاز، کابینت، وسایل برقی و .... در آشپزخانه وجود دارد. پس برای انتخاب فرش مورد نظر برای آشپزخانه لازم است که این فرش از نظر رنگ و اندازه با دیگر وسایل آشپزخانه متناسب باشد. هنگامی که می خواهید برای آشپزخانه فرش خریداری کنید لازم است به جنس الیاف آن فرش دقت کنید. چون ممکن است مواد غذایی روی فرش ریخته شود و شما مجبور باشید که مرتب فرش را با استفاده از شوینده های مختلفی تمیز کنید. همچنین ممکن است فرش آشپزخانه با حرارت وسایلی مثل قابلمه با سوختگی سطحی مواجه شود. از این رو الیافی که در بافت فرش آشپزخانه به کار می رود، باید از الیاف اکریلیک بوده تا هم تمیز کردن آن راحت باشد و هم در مقابل حرارت مقاومت خوبی داشته باشد .‌
از آنجا که فرش آشپزخانه در مقایسه با دیگر بخش های خانه، بیشتر در معرض آلودگی است، توصیه می‌شود که برای این محل از رنگ‌های تیره مثل: سورمه ای، قهوه ای و سبز تیره استفاده کنید. ولی در صورتی که قصد خرید فرش رنگ روشن برای آشپزخانه خود دارید، پیشنهاد می‌شود فرشی را در نظر بگیرید که دارای طرح باشد. تا اگر روی آن لکه و کثیفی ایجاد شد، کمتر به چشم بیاید.
یکی از نکاتی که در خرید فرش آشپزخانه باید به آن دقت کنید این است که فرش هایی با طرح برجسته برای آشپزخانه مناسب نیستند. چون آلودگی در قسمت کناره طرح های برجسته این فرش ها مخفی خواهد شد و تمیز کردن آن به سختی صورت می گیرد.
به طور کلی در مورد ویژگی‌های فرش آشپزخانه باید گفت که این فرش باید در زمان شست و شو دارای مقاومت بالایی باشد و شفافیت رنگ آن با شستشو از بین نرود .
برای آشپزخانه از فرش های گران قیمت که دارای الیاف ظریف و حساس و پرز های بلندی هستند، استفاده نکنید . چون پرزهای بلند فرش موجب می شود تا آلودگی ها در میان آن پنهان شده و تمیز کردن آن به سختی صورت گیرد .